Pac-12 mezi ligami NCAA platit ženským basketbalovým rozhodčím rovným dílem

1
Pac-12 mezi ligami NCAA platit ženským basketbalovým rozhodčím rovným dílem

NCAA si loni vysloužila pochvalu, když souhlasila s rovným platem rozhodčích na svých mužských a ženských basketbalových turnajích. Toto gesto stálo jen asi 100 000 dolarů, což je nepatrný zlomek ze zhruba 900 milionů dolarů, které sítě ročně platí za vysílání March Madness.

Nyní, když NCAA prověřuje různé rozdíly mezi mužskými a ženskými sporty, roste tlak na to, aby byly rozhodčí v základní sezóně odměňovány rovnoměrně. Dvě konference divize 1 řekly The Associated Press, že plánují vyrovnat platy, a další o tom uvažuje. Jiní se změnám brání, i když dopad na jejich rozpočty by byl zanedbatelný.

“Ti, kteří jsou (vyrovnávající plat), čtou nápisy na zdi,” řekl Michael Lewis, profesor marketingu na Emory University’s Goizueta Business School.

Podrobnosti o platu rozhodčích NCAA jsou přísně střeženy, ale The Associated Press získal údaje pro sezónu 2021-22, které ukazují, že 15 největších – a nejziskovějších – konferencí NCAA zaplatilo veteránským rozhodčím za mužský basketbal v průměru o 22 % více na zápas.

Tato úroveň rozdílů je širší než rozdíly v odměňování žen a mužů v celé americké ekonomice, kde ženy podle sčítání lidu z roku 2020 vydělávají 82 centů za každý dolar, který muž vydělá. A to je velká nevýhoda pro ženy, které tvoří méně než 1 % rozhodčích, které řídí zápasy mužů.

Dawn Staley, hlavní trenérka University of South Carolina Gamecocks – ženských národních šampionek – uvedla, že rozhodčí na mužské straně by měli „posílit“ a obhajovat stejnou odměnu pro ženské rozhodčí. “Nedělají nic jiného,” řekla. “Proč by naši úředníci měli dostávat méně peněz za to, že jim vezmou (vyčítavé), které jim dáváme?”

Lidé, kteří poskytli AP data pro téměř polovinu konferencí NCAA 32 Division I, mají přímé znalosti o platových tarifech, a to pod podmínkou anonymity, protože informace jsou považovány za soukromé.

Severovýchodní konference měla mezi analyzovanými AP ligami NCAA nejširší rozdíly v platech za zápas, přičemž nejzkušenější rozhodčí v mužských hrách vydělávali o 48 % více. Atlantic-10 zaplatila veteránským rozhodčím o 44 % více, zatímco Colonial Athletic Association jim zaplatila o 38 % více. (Pouze Ivy League platila veteránům stejnou měrou podle údajů, které AP přezkoumala.)

Z konferencí s nerovným platem, které AP kontaktovala, dvě – Pac-12 a Severovýchodní konference – uvedly, že plánují od příští sezóny vyrovnat podmínky. Třetí, Patriot League, která měla v loňském roce 33% rozdíl v odměňování, uvedla, že přezkoumává spravedlnost pro úředníky ve všech sportech. “Plat je součástí toho,” řekla komisařka Jennifer Heppelová.

Pac-12 platil rozhodčí stejně před deseti lety, ale podle přidružené komisařky Teresy Gould umožnil postupem času narůstat nepoměr. Řekla, že návrat k rovnému odměňování je „správná věc“.

Komisařka NEC Noreen Morrisová uvedla, že rozhodnutí o vyrovnání platů bylo snadné učinit, jakmile si uvědomili, že basketbal je jediným sportem, kde neodměňuje rozhodčí stejně.

V poměru k množství peněz, které tyto ligy generují, se náklady na překlenutí rozdílů v odměňování mohou zdát malé.

Například SEC zaplatila rozhodčím za zápasy mužů o 10 %, neboli 350 dolarů, více než rozhodčím, kteří rozhodovali ženské zápasy. V průběhu sezóny by SEC stála několik set tisíc dolarů, aby jim zaplatila rovnoměrně – část 3 miliardy dolarů, kterou podepsala s ESPN na vysílání všech svých sportů od roku 2024.

Nejzkušenější rozhodčí divize 1 — pro zápasy mužů nebo žen — jsou dobře placeni. Někteří vydělávají více než 150 000 $ za sezónu a hrají desítky her na více konferencích. Novější rozhodčí vydělávají mnohem méně a doplňují příjem z jiné práce.

Všichni rozhodčí NCAA jsou nezávislí dodavatelé, bez odborů zastupujících jejich zájmy, a všichni si musí hradit své vlastní cestovní náklady.

Nejvytíženější rozhodčí mohou pracovat pět nebo šest zápasů týdně v různých městech, jednu noc běhat po hřišti 40 minut, pár hodin se vyspat a pak se probudit ve 4 hodiny ráno, aby stihli let do své další destinace.

Dee Kantner, zkušená rozhodčí ženských her, která pracuje na mnoha konferencích, považuje za frustrující, že musí ospravedlňovat stejnou odměnu.

“Pokud si koupím letenku a řeknu jim, že hraji ženský basketbalový zápas, nebudou mi účtovat méně,” řekla.

“Vážíš si ženského basketbalu o tolik méně?” řekl Kantner. “Jak to pořád racionalizujeme?”

Několik komisařů konference uvedlo, že hry pro muže a ženy negenerují stejné částky příjmů a že úroveň hry není stejná, a proto jsou platy rozhodčích nastaveny podle toho.

„Historicky jsme ke každému fondu rozhodčích přistupovali jako k samostatnému trhu,“ řekl komisař Big East Val Ackerman. „Platili jsme sazby, které nám umožňují být konkurenceschopnými za služby na naší úrovni. Myslím, že ligy mají právo se zde dívat na různé faktory. Nevidím to jako akciový problém – vidím to jako problém trhu.“

Big East platí rozhodčím pracujícím na mužských hrách o 22 % více a Ackerman řekl, že neexistuje žádný bezprostřední plán na změnu.

Komisařka Atlantic-10 Bernadette McGladeová uvedla, že tržní přístup je tím, co jí umožňuje nabízet jedny z nejvyšších sazeb za hru v celé NCAA. “Dostáváme nejzkušenější a nejkvalifikovanější úředníky v zemi,” řekla.

Rozhodčí veteráni působící v Atlantic-10 dostávají podle údajů přezkoumaných agenturou AP 3 300 dolarů za zápasy mužů ve srovnání s 2 300 dolary za zápasy žen. Sedm dalších konferencí mělo v loňském roce vyšší podíl na hru – a užší genderové rozdíly – ukazují data.

Ze zhruba 800 rozhodčích, kteří v minulé sezóně řídili ženský basketbal, bylo 43 % žen, což je podíl, který byl za poslední desetiletí relativně stálý. Ale jen šest žen slavilo v loňském roce mužské hry – počet, který za posledních několik let pomalu rostl.

Penny Davisová, supervizorka úředníků NCAA, uvedla, že konference se snaží najmout více žen, aby řídily mužské hry, což je další způsob, jak pomoci překlenout rozdíly v odměňování žen a mužů.

Davisová ale říká, že by nerada viděla ještě méně žen jako rozhodčí ženského basketbalu. “Nechceme ztratit naše nejlepší a nejchytřejší,” řekla.

Před deseti lety byli rozhodčí pracující na mužském a ženském turnaji NCAA odměňováni stejně. Ale jak ziskovost mužského turnaje raketově rostla, rostl i jeho rozpočet – a stejně tak i platy za rozhodčí.

McGlade i Ackerman chválili NCAA za obnovení rovného platu na březnových turnajích. “Jsme si vědomi toho, co NCAA pro turnaj udělala,” řekl Ackerman. “Turnajové hry NCAA jsou si bližší, ale ne zcela běžným zážitkem.”

Výkonný ředitel Ivy League Robin Harris nesouhlasí. „Před chvílí jsme se rozhodli, že je správné jim zaplatit stejnou částku. Dělají stejnou práci.”

— The Associated Press. K tomuto příběhu přispěl spisovatel AP College Football Ralph D. Russo.

podobné příspěvky

Leave a Reply