Hodnocení obchodu Anthony Mantha a Jakuba Vrány o 16 měsíců později

0
Hodnocení obchodu Anthony Mantha a Jakuba Vrány o 16 měsíců později
Foto: NHL přes Getty Images

V termínu výměny pro základní sezónu NHL 2021 Washington Capitals Generální manažer Brian MacLellan udělal a dohoda na poslední chvíli s Detroit Red Wingsposílá oblíbeného fanouška Jakuba Vranu, Richarda Pánika, výběr z prvního kola 2021 a výběr z 2. kola 2022 výměnou za Anthonyho Mantha.

MacLellan se snažil získat určitou jistotu ohledně nákladů s nejlepším šesti útočníkem v Mantha s Vranou mířící do omezené volné agentury s arbitrážními právy. Vrána také upadl do špatné přízně hlavního trenéra Petera Laviolette. Capitals se navíc snažili vymanit se ze smlouvy s Panikem, která se nevyvíjela tak, jak si MacLellan a Capitals představovali, když ho v létě 2019 podepisovali ve volné agentuře.

V tomto příspěvku znovu zhodnotíme trhák obchodní uzávěrky v roce 2021. Statistiky použité v tomto příspěvku jsou laskavé Rozvíjející se hokej a Přirozený statistický trik. Informace o smlouvě jsou laskavé CapFriendly. Pokud se chcete dozvědět více o statistických termínech používaných v tomto příspěvku, podívejte se prosím na naši NHLSlovník pojmů Analytics.

Důvody obchodu

Mnoho fanoušků na sociálních sítích reagovalo tvrdě na balíček nutný k získání Manthy a vyjmutí smlouvy o Paniku. Mantha byla v dobré víře nejlepším šestým křídelníkem přestavby Red Wings a v té době byla považována za základ jejich mladého jádra s Dylanem Larkinem. Přesun mladého útočníka ve Vraně byl dost těžký na to, aby se dal spolknout, ale MacLellan se také musel rozloučit se dvěma výběry prémiového draftu: v roce 2021 v prvním kole a v roce 2022 ve druhém kole.

Na oplátku Capitals uvolnili budoucí limit tím, že odstoupili od Panikovy smlouvy, která se stala zátěží. Tato smlouva s horní hranicí 2,75 milionu dolarů, která vypršela až po sezóně 2022-23, mohla Capitals bránit v dalších krocích, jako je opětovné podepsání základních kamenů franšízy s Nicklasem Backstromem a Alexem Ovechkinem, kteří se blížili konec jejich dlouhodobých obchodů.

Kromě finanční stránky bylo jasné, že se Vranův vztah s novým šéfem lavičky Peterem Laviolettem zhoršil. Laviolette nedůvěřoval Vranovi pozdě v zápasech zblízka a někdy ho kvůli defenzivním neštěstím dával na lavičku téměř po celou dobu. V zápase 9. března 2021 proti New Jersey Devils se zdálo, že Vrana zíral dolů na Laviolette poté, co skóroval vítěze OT poté, co byl postaven na lavičce pro velké části hry:

Zdálo se, že v tuto chvíli vyvrcholily boje ve vztahu mezi mladým hráčem a jeho trenérem v sezóně. Vrana, který kdysi vypadal jako jeden z budoucích solidních kousků franšízy, se zdál být v psí boudě Laviolette. Měl méně nasazení na ledě, méně času na ledě a nakonec to vypadalo, že se vztah neobnoví.

Výměnou do Detroitu Capitals upustili od konfliktu v šatně a zároveň upevnili jistotu nákladů. Smlouva Mantha s maximálním limitem 5,7 milionu dolarů vyprší až po sezóně 2023-24. Capitals nechtěli riskovat, že půjdou k arbitráži s nespokojeným a talentovaný hráč, který se významně podílel na zisku Stanley Cupu 2018.

MacLellan a front office v minulosti nechali jiné hráče jít k arbitráži a nedopadlo to dobře. Nejnovějším příkladem byl Chandler Stephenson, který hrál v Capitals velkou roli, ale nakonec dostal v arbitráži vyšší strop, než Capitals očekávali. To byl velký důvod, proč ho MacLellan poslal do Vegas na mizernou volbu v 5. kole na oplátku.

Capitals, jako tým vedený veterány, se každou sezónu budou držet stropu platového stropu. Každý dolar se počítá, a proto byli Vrana i Pánik zabaleni s trsátky pro Manthu. Mantha odpovídá fyzické identitě týmu s velkým tělem a má šest nejlepších schopných skórovacích schopností.

Red Wings byli schopni vyrovnat se s přesunem hráče, který pravděpodobně nezůstane v Detroitu mnohem déle, pro mladší talent, který více vyhovuje časové ose přestavby jejich týmu, a dva cenné tipy. Když získali Capitals jako první, byli schopni zabalit výběr, aby se posunuli v draftu nahoru a vzali svého potenciálního brankáře budoucnosti Sebastiana Cossu.

Nakonec čas ukáže, zda byl tento krok správný, ale pojďme se podívat na výkony Manthy a Vrany (s trochou Panika), abychom pochopili výnosy obchodu.

Ofenzivní výroba a držení

Pravděpodobně nejdůležitější statistickou složkou, kterou byste hledali v šestce bodujících křídelních hráčů, je jejich produkce na ledě. Pojďme se podívat na jejich skóre za šedesát minut během hry pět na pět:

Během posledních dvou sezón Vrana předčil Manthu, pokud jde o rychlost produkce, když byla normalizována na šedesát minut hry. Druhou stránkou toho je, že Vrána odbruslil méně zápasů a nakonec méně minut na ledě, což zkresluje data.

Ve 26 zápasech minulé sezóny s Red Wings vstřelil Vrána 13 gólů a zaznamenal 6 asistencí, což znamená celkem 19 bodů. Mantha loni ve 37 zápasech nastřílel 9 gólů a 14 asistencí za 23 bodů.

Nyní se podívejme na procenta jejich držení míče na ledě a gólů:

Během posledních dvou sezón měla Mantha velmi solidní držení míče a překročila hranici 50 % pro pokusy o střelu Corsi For i Fenwick For. Vrána se v tomto ohledu trápil, kde byl na ledě k více střeleckým pokusům proti, než k pokusům. To se však dá očekávat, protože Vrana přešel z týmu play-off kalibru ve Washingtonu do přestavby týmu v Detroitu. Mantha měl před svou poslední sezónou v Detroitu solidní procenta CF a FF, takže Mantha pokračoval ve svém trendu hry s pevným držením míče.

Vranova hodnota v GF% je hnacím faktorem pro velkou část jeho celkové hodnoty jako forwarda. Tahá ofenzivní produkci, a vidí tak vyšší procento vstřelených branek než proti. Na druhou stranu Vrana bojuje v defenzivě, takže kvalita šancí, proti kterým je na ledě, naklání misky vah pod 50% hranici, kterou vidíme zde.

Cíle nad hodnotou náhrady

Nyní, když jsme se podívali na produkci, pojďme se podívat na cíle těchto hráčů nad hodnoty nahrazení (GAR), které hodnotí jejich hodnotu nad nahrazením (průměrnou) úrovní hráče. Nejprve se podíváme na jejich skutečnou hodnotu GAR a poté se podíváme na jejich očekávanou hodnotu GAR (xGAR).

Tyto hodnoty potvrzují to, co o těchto hráčích na ledě víme. Vranova hodnota je hlavně (téměř výhradně) odvozena od jeho ofenzivní schopnosti s vyrovnanou silou, ale jeho defenzivní výkon snižuje jeho celkovou hodnotu.

Pro Mantha je při rovnoměrné síle v ofenzivě solidní, ale v defenzivě má ​​hodnotu vyšší úrovně nahrazení, což nakonec jeho celkovou hodnotu GAR mírně převyšuje Vranovu. Zahrnul jsem zde Pánikovy hodnoty, abych ukázal, proč ho Capitals museli vyložit a zaplatit výběr do Detroitu, aby přijal jeho smlouvu.

Zde jsou jejich xGAR čísla:

Vranovy hodnoty xGAR v ofenzivě jsou mnohem vyšší než jeho skutečná hodnota GAR, protože díky svým celkovým ofenzivním schopnostem generuje mnoho očekávaných gólů a šancí v relativně krátkém čase na ledě. To zvyšuje jeho hodnotu, ale také vidíme, že v defenzivě je stále hráčem pod úrovní náhrady. Mantha je na solidních 11,9 xGAR, ale žádným ze svých GAR nikoho zrovna neodpálí.

Závěr

Vyměnit Vranu z DC byla těžká pilulka, kterou většina fanoušků spolkla. Jako klíčová součást jediného vítězství týmu v poháru a vrcholu Ovečkinovy ​​éry bylo obchodování s Vranou šok. Bohužel, když Vrana mohl vstoupit do omezené volné agentury s arbitrážními právy, Capitals hledali jistotu nákladů a šest nejlepších hráčů, kteří by odpovídali tvaru a identitě týmu.

Mantha do této formy zapadl a na smlouvu mu zbývalo několik let kontroly týmu. Mantha přidala trochu větší defenzivní stabilitu s mírně nižším ofenzivním produkčním výkonem, ale s ostatními útočníky v tomto týmu, kteří dokážou produkovat ofenzivně, se to v té době zdálo jako užitečný krok. Čas ukáže, zda jde o obchod, kterého Capitals nakonec litují.

Autor: Justin Trudel

podobné příspěvky

Leave a Reply